Alleen door samen te werken, zetten we stappen naar circulair werken. Die boodschap klonk meerdere keren tijdens de Goeie Gastendag op woensdag 22 april, de jaarlijkse netwerkbijeenkomst met en voor onze vaste onderhoudspartners. Elk jaar staat een belangrijk en actueel thema centraal. Dit jaar draaide het om circulariteit, het hergebruik van materialen. Samen met 23 onderhoudspartners gingen we in gesprek over de kansen en uitdagingen van circulair werken binnen onderhoud en renovatie. Na drie inspirerende presentaties over het hergebruik van materialen gingen de aanwezigen uiteen in deelsessies om kennis te delen, uitdagingen te bespreken en nieuwe samenwerkingen te verkennen. Tijdens de bijeenkomst reikten we ook de klanttevredenheidsprijs uit, een mooie waardering voor de inzet van onze onderhoudspartners.
Circulair werken in de onderhoudspraktijk
Na een korte introductie van Henry Rensing, projectleider bij Wonion, volgden drie presentaties die ieder op hun eigen manier lieten zien wat circulair werken betekent in de praktijk van onderhoud en renovatie van bestaande woningen.
René Plaggenburg, directeur bij Dusseldorp, trapte af en maakte duidelijk dat circulair werken vooral begint met doen. Vanuit de overtuiging ‘Durven, doen, D’ran’ werken zij aan projecten waarin vrijgekomen materialen opnieuw worden ingezet. Van materialen uit renovatieprojecten tot het hergebruik van grondstoffen uit beton. Hun voorbeelden laten zien dat circulariteit ook in de praktijk van onderhoud haalbaar is. Tegelijkertijd werd duidelijk dat dit alleen lukt als partijen in de keten goed samenwerken.
Die boodschap kwam ook terug in het verhaal van Re-Use. Waar hergebruik van sanitair bij vervanging nog vaak vragen oproept, liet Mustafa Karaalioglu zien dat dit goed mogelijk is. Hij nam de aanwezigen mee in het proces van eerste keuring tot grondige reiniging, waarmee sanitair opnieuw inzetbaar wordt in woningen. Daarmee werd duidelijk dat de uitdaging minder in het product zit, maar vooral in de organisatie en samenwerking eromheen.
Tot slot liet Mart Mensink, oprichter van DuSpot, zien hoe belangrijk het is om vraag en aanbod van herbruikbare materialen beter met elkaar te verbinden. Hij benadrukte dat er bij onderhoud en renovatie al veel materialen vrijkomen die opnieuw gebruikt kunnen worden. Door hier eerder en bewuster op in te spelen, ontstaan nieuwe kansen en betere matches binnen de keten.
Samen verder met circulair onderhoud
Na deze inspirerende presentaties gingen de verschillende groepen uiteen om met elkaar in gesprek te gaan over onderwerpen binnen circulair werken in het onderhoud. De gesprekken gingen onder andere over ambities, het oogsten van materialen bij onderhoudswerkzaamheden en de bijbehorende logistiek. Juist in het dagelijks onderhoud liggen veel kansen om stappen te zetten. Door ervaringen te delen en samen te zoeken naar praktische oplossingen, ontstaan nieuwe mogelijkheden. Alleen samen kunnen we circulair werken verder brengen.
Klanttevredenheidsprijs voor Te Kloeze Riooltechniek
Tijdens de bijeenkomst was er ook aandacht voor de inzet en betrokkenheid van onze partners. Naast het samenwerken aan circulair onderhoud, waarderen we ook de inzet die partners iedere dag leveren aan tevreden bewoners. Met een 8,9 won Te Kloeze Riooltechniek de klanttevredenheidsprijs. Onze huurders waarderen vooral de positieve en vriendelijke medewerkers van Te Kloeze, de snelle actie wanneer dat nodig is en de nette manier van werken. Ook het nakomen van afspraken speelt daarin een belangrijke rol. Deze prijs laat zien hoe waardevol de samenwerking met onze partners is.